Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja

O Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru

Obrazovanje učitelja u Zadru ima dugu neprekinutu tradiciju od početka 19. stoljeća (1821.), kada su se organizirali tromjesečni tečajevi za učitelje u nižim razredima osnovne škole. Danas Odjel ima dvadeset i osam zaposlenika te nudi sljedeće studijske programe: integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij obrazovanja učitelja (jednopredmetni s dva modula ‒ modul hrvatskoga jezika i modul likovne umjetnosti); sveučilišni preddiplomski i diplomski studij ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Oni koji imaju magisterij iz osnovnog obrazovanja i magisterij iz ranog i predškolskog obrazovanja mogu dalje studirati na doktorskoj razini. Na Odjelu je do sada održano nekoliko međunarodnih znanstvenih skupova: Dijete i estetski izričaji (2011), Stoljeća zadarskog školstva (2013), Suvremeni pristup odgoju i obrazovanju darovite djece i učenika (2016), Identitet i različitost u odgoju i obrazovanju (2017), Beyond the Canon (of Children’s Literature) (2019), Nova promišljanja o djetinjstvu (Rethinking Childhood) (2021). Odjelni časopis Magistra Iadertina godišnjak je u kojemu izlaze znanstveni i stručni radovi iz područja društvenih znanosti, pedagogije, edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti i humanističkih znanosti, a koji prate problematiku usmjerenu radu s djecom budućih učitelja i odgojitelja. Odjel se nalazi na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, u Ulici dr. Franje Tuđmana 24i.